Huzurevinde Gece Hizmetleri

İDA » Blog » Huzurevinde Gece Hizmetleri

Huzurevinde Gece Hizmetleri

Huzurevinde gece hizmetleri Özel İda Huzurevi ve Yaşlı Bakım Merkezi’nin sakinlerine öncelikle planlanan profesyonel tıbbi hizmetlerin kontrolleri arasında yer alır.

Huzurevinde Gece Hizmetleri

Sakinlerimizin günlük yaşam akışının bölümleri arasında kontrollerin en çok yapıldığı zamanlar arasında olan gece, en kritik bakım ve kontrol zamanlarındandır. Düzenli kontrolün kurumumuzdaki sağlıkçı personelimiz tarafından yapıldığı gece saatlerinde yapılan hizmetlerle günlük yaşam akışımız tamamlanır.

İleri yaşın getirdiği hastalıklar nedeniyle destekli yaşam beraberinde gelir. Sakinlerimizin birçoğu evde kendi ihtiyaçlarını üstlenemeyen veya bir kısmını da üstlense bile gece saatlerinde kalktıklarında kayma düşme riskine karşı mutlak kontrol altında olan ileri yaş sakinlerdir.

İleri yaşın getirdiği istirahat etme isteği makul ölçülerde olduğu gibi fark edilmeden, uzun süre yatıldığından bel, sırt, omurilik sisteminde ve omurga sisteminde ciddi sorunlara neden olabilir. Diz ekleminde belli aşınmalara çok oturma halinde olan yaşlılarda gözlenirken özellikle dizde, kemikte, kıkırdakta görülmektedir. Yürümek hem kıkırdağın canlılığı için hem de kemiğin içindeki yapım ve yıkım dengesi için önemlidir. Bu yüzden fizik tedavi uzmanımız gün içerisindeki hareket planına koyduğu yürüyüşler ile sakinlerimizde önemli gelişmeler gözlenmektedir.

Uzun süreli yatan yaşlılarımızda tansiyon düşüklüğü gözlemlenir. Kalkarken ani hareketler, hem baş dönmesi hem de bazı kas zedelenmelerine neden olabilir. Bu yüzden önce yatağımıza oturup etrafa bir bakmamız lazım, bu süre zarfında bilinç durumu oluşur, tansiyon dengelenir. Kısa süreli bu hazırlıktan sonra ayaklarımız yere değebilir ve harekete geçebiliriz. Hemşirelerimiz ve Yaşlı Bakım Personelimiz sakinlerimizin bu zamanlarında kendilerine eşlik ederek kayma ve düşme riskini en aza indirler.


Huzurevinde gece hizmeti deyince akla düzenli kontrol edilen sakinler gelebilir. Kurumumuzda zemin, birinci ve ikinci katlarda görev alan yaşlı bakım personelimiz düzenli aralıklarla koridoru ve düşme riski olan sakinlerin odalarını kontrol ederler. Hemşire çağırma butonlarıyla haber verebilecek sakinlerimiz Hemşire ve Bakım Personelimizden kalkmak ve tuvalet gibi ihtiyaçlarında kolaylıkla yardım alabiliriler. Hemşire Çağırma butonuna basamayacak durumda olan yaşlılarımıza da gece vardiyasındaki sorumlu hemşiremiz ve bakım personellerimiz tarafından düzenli aralıklarla kontrol edilerek varsa tespit edilen sakinlerimizin ihtiyaçlarını karşılarlar.


Ayağa kalkabilen sakinlerimizdeki tehlikelerimizin önüne düzenli kontrol ile geçerken, yine Gece Hizmetlerimizin arasında olan alt bakım, yatalak olan ya da çeşitli rahatsızlıklardan dolayı alt bakımına ihtiyaç duyan sakinlerimize rutin bakım hizmeti olarak verilmiş olur.

Yaşlımızın geceden sabaha kadar yapılması gereken bütün kontrol ve özlük bakımını sakinin ihtiyaç duyduğu her an yapan ve 24 saat tıbbi bakım veren Özel İda Huzurevi ve Yaşlı Bakım Merkezi İzmir Huzurevleri olanakları arasında sevdiklerinizde gördüğünüz her türlü bakım zorluğuna çözüm bulmuş nadir kurumlardandır.