Yaşlı Bakımevi

İDA » Blog » Yaşlı Bakımevi

Yaşlı Bakımevi

Yaşlı bakımevi. İleri yaşın getirdiği bir gerçek olan evde bakımın yapılamaz hale gelmesi, belirli bir yaşı geçmiş kişiler için bakımın, ilgi, terapi ve tedavi gibi hizmetlerle sağlandığı yaşlı bakımevlerinde, ihtiyacı olan bireyler için uygulanır.

Yaşlı Bakımevi

Toplumda Huzurevi ve Yaşlı Bakım Merkezlerine karşı kötü bir algı oluşturmaya müsait ortamlar olsa da ihtiyacı olan herkes yaşlı bakımevi neden gereklidir sorusunu sormaya başlar.


Özel huzurevleri, belirli bir hizmet karşılığında ücret ve bağış yapılarak kalınabilen özel bakımevleridir. Geçmiş algıda ileri yaş bireylerin terk edildiği, aileleri tarafından bakılmayıp bırakılan yerler olarak görülürdü. Günümüzde huzurevleri ve yaşlı bakımevleri bu düşünceleri kırmayı başarmıştır. Kaliteli hizmetin, belirli ihtiyaçlara yardım, gösterilen özel ilgiler, sosyal ortamlar ile kişilerin artık kendi istekleriyle giderek kaldıkları bir yaşam yeri haline gelmeye başlamıştır.

 


Toplumsal olarak çevremizle iletişim halinde olma arzusu insanın içinden gelen doğasıdır. İleri yaşa gelmiş kişilerde ise iletişim isteği ilk sıralarda yer almaktadır. Günün büyük bir kısmında evde tek başına kalma mecburiyetinde olmak yaşlılarımızı sıkar ve onlar için huzurevleri en doğru seçim olmaya başlar. Günümüz şartlarında hane içerindeki kadının ve erkeğin de çalışmasıyla birlikte aynı hanedeki yaşlıların bakımının üstlenilmesi zorlaşmıştır.

Yaşlılarımız evde yalnız kalmaya başlamakta ve aynı zamanda düzenli sağlık kontrollerinin yapılamaması yaşlı sağlığı için pek çok zorluk oluşturabilmektedir. Böyle durumlara çözüm olacak bir profesyonel yardımı verecek olan yaşı bakımevi son derece doğru bir seçim olacaktır.
Özellikle ileri yaş bireylerin de sosyalleşme, etkinlik yapma ve ilgi görmeye ihtiyaçları vardır.

Yaşlı Bakımevlerinde hizmet veren çalışanların, güler yüzlü, hoş sohbeti eksik etmeyen ve yaşlılarımızın sohbet isteğine karşılık vererek sakinlerimizi hoşnut ederler. Güvenli bir ortamda olduklarını hissetmeleri çok önemlidir. Sakinlerimizin kendi kendine yapamadıkları çoğu şeyde yardım edebilecek birilerinin olduğunu bilmek onlara güç verir.

Sağlıklı, güzel ve doğal beslenmek, kapsamlı sağlık kontrollerinden geçmek ve düzenli sağlık hizmetlerinden yararlanmak yaşlı bakımevini ileri yaş bireyler için gerekli kılan özellikler arasındadır.


İleri yaş bireylerin bakımı için olabilecek her şey kaliteli ve güvenilir bir şekilde İzmir huzurevi kurumlarının arasında farklı bir hizmet kalitesine sahip olan Özel İda Huzurevi ve Yaşlı Bakımevi hizmetini 12 senedir sürdürmektedir. Yaşlılarımızın kendi yaşlarına uygun çeşitli aktiviteler yapmasını, düzenli yemek ve ilaç saatlerinin kontrolünü, kurum doktorlarımızla rutin sağlık kontrollerini, sosyal ortamlar ile isteklerine göre yakınlarıyla çevrimiçi ortamda ve mümkünse yüz yüze görüşme sağlanarak ve belirli vakitlerde ziyaretçi kabul ederek tam bir huzurlu yaşam alanı sunar.