Yaşlı Bakımı

İDA » Blog » Yaşlı Bakımı

Yaşlı Bakımı

Yaşlı bakımı İnsan yaşamının bir evresi olan yaşlılıkta, hastalık ve ilerisinde görülebilen engellerle beraber, öz bakım ihtiyaçlarında zorlanmalar görülebilmektedir. Bu durum, sağlık hizmeti verebilecek kurum ve kuruluşlara ihtiyacı arttırmıştır.

Yaşlı Bakımı

Özellikle Yaşlanma Bilimi ve öz bakım alanında uzmanlaşmış Huzurevi ve Yaşlı Bakım Hizmetleri bu ihtiyaca karşılık vermek için çalışmalarını yürütür.

Yaşlı Bakım Personeli

Huzurevi ve yaşlı bakım hizmetleri alanında çalışan bakım personeli, yaşlı bakımının ihtiyacı olan bilimsel ve teknolojik gelişmeler ışığında kendini geliştirmiş, gerekli nitelikleri kazanmış olması gerekir. Yaşlı bakım personelimizden, yaşlı psikolojisi, iletişim becerisi, anatomi, fizyoloji ve diksiyon gibi alanlarda yeterlilik sahibi olması beklenir.

 

 

Yaşlı Bakım Kurum Ve Kuruluşlar

Yaşlı Hizmeti ve Bakımı alanında çalışma yapan kurum ve kuruluşlar ileri yaş bireylere hizmet etmeyi seven, onlarla birlikte olmaktan hoşlanan bir kadroya sahip olmalıdır. Özel İda Huzurevi ve Yaşlı Bakım Merkezi, sakinleri ve yakınlarıyla duygudaşlık kurabilen, onların duygu ve düşüncelerini anlayabilen, sevecen, hoşgörülü, sabırlı ve güler yüzlü bir kadroya sahiptir.

Yaşlı Bakım Planlı Aktiviteler

Bir etkinliği planlayabilmek ve uygulamaya koyabilmek, yaşlı bakımı sektöründe coşkulu ve dikkatli olabilmenin dengesine sahip olabilmektir. Ayrıntılara özen gösteren sorumluluk sahibi yöneticilerce planlanan aktiviteler, deneyimli personelimizin iş birliğiyle gerçekleşir. Kişisel gelişime açık ve hizmet içi eğitimimizden de geçen bütün çalışanlarımız yaşlı bakımı alanında yeterliliklerini her geçen gün geliştirmektedir.

Yaşlı Bakım Egzersiz

İleri yaşlarda daha da çok ilerleyen hastalıklarda uygulanan kuvvet, esneklik ve denge egzersizleri, neredeyse tüm hastalıklarda belirgin iyileşmeler verebilir. Fizik  tedavi hareketlerinin kanser riskini azalttığı, duygu durumunu düzelttiği, vücut kondisyonunu arttırdığı tespit edilmiştir. Hemen hemen her sakinimize uygun fizik egzersiz planı çizilmektedir. Fiziksel egzersiz planı çizilen ileri yaş sakinlerimizde unutulmaması gereken en önemli nokta, egzersizlerin dozajının başlangıçta düşük olması ve dozun genç yaşlara göre daha yavaş arttırılması gerektiğidir.

Yaşlı Bakım Beslenme

İştah azalması ileri yaşlarda sık karşılaşılan bir durumdur. Tat ve koku almada duyuların zayıflaması görülebilirken, tatları ayırt edebilme yeteneğinde azalma da görülebilir. Ağız kuruluğu, diş ve çene problemleri, yutma güçlüğü, çabuk doyma ve uzun süren doygunluk hissi gibi yaşlıda sık rastlanan durumlar iştahı olumsuz etkiler ve kilo kaybına yol açabilir. Ayrıca demans, kullanılan ilaçlar, ajitasyon ve sosyal izolasyon yaşlının beslenmesini olumsuz etkileyen faktörlerdir. İleri yaşlarda yetersiz beslenme, olumsuz etkilerini gençlere oranla daha hızlı gösterir. Yaşlı ve hasta beslenmesi gibi konularda Özel İda Huzurevi ve Yaşlı Bakım Merkezi’nin profesyonelleşmiş kadrosu doğru gıda takviyesiyle yaşlı bakımının bütün inceliklerini yerine getirir.

Daha kapsamlı bilgi için iletişime geçiniz.